alati rohkem kui üks vaatepunkt

elu ilu on vaataja silmades

px px

Nimed

11.03.2014 14:45

Esimene nimi, mille Oliver kuuldavalt ja korrektses kontekstis kuuldavale tõi, oli "Jaagup". See juhtus jaanuari lõpus toimunud Urmase sünnipäeval. Eks ole Jaagup tõepoolest enamasti drägonimängu kontekstis ja ka niisama meil lapse sünnist saati pea iga nädal külas käinud. Ja kindlasti räägime me teda ka omajagu kodus taga. Nii et see läks siis sedamoodi.

Teine konkreetselt välja kuulutatud nimi kuulub sõbranna Triinule. Oliveri kaks päeva noorem kallis sõbranna kutsus meid oma sünnipäevale ja kuna ma olin suure õhinaga terve päeva seletanud, et "Paneme Triinu sünnipäevaks pidupüksid" ja "Lilled viime Triinu sünnipäevaks tema emale" ja "See on Triinu sünnipäevakink", teatas Oliver peolt lahkudes väga heakskiitva häälega: "Triinu sünnipäev." Punkt.

Kolmanda nime ütles Oliver eile õhtul. Selleks oli Andrus. Ma üritan lapse isa Oliveri kuuldes nimepidi kutsuda - hüüdnimesid on Andrusel mitu, mõned olulisemad kui teised - sest oli paar intsidenti, kus nimeteema tekitas meil kodus pisut segadust. Eile õhtul vannist tulles hõikas Oliver trepist üles tatsates "And(r)us!" väga tutavliku kergelt nõudliku tooniga. Mul tekkis kahtlus, et pean ise selle nime kontekstis vähem käskivat kõneviisi kasutama.

Kui küsida Oliverilt, kus on Liisi, siis ta on kas väga segaduses, või vahel osutab issi poole, sest need ju kõlavad sarnaselt. Kui küsida, mis lapse enda nimi on, siis ta vastab kindlalt "tita", kuigi seda, kus Oliver on, teab ta juba ammu.

Laused on muutunud pikemaks ja keerukamaks. Oliver kasutab käändeid, koha- ja ajamäärusi. Numbreid loeb neli-neli-neli-neli-viis-kuus-kaheksa-kümme. Enamasti on kõik värvid sinised, aga järele mõeldes oskab nimetada ka musta, punast ja kollast. Kell on alati kuus, aga ta omab vist kaudset aimdust kella seosest aja moodumisega. Aga võib-olla on ta sisu taipamata suutnud meie kõnet korduvalt edukalt matkida.

Ei taha! perioodi kõrgaeg on möödas ja Ise! faasi pole veel kätte jõudnud. Kõik tahtmised, tegemised ja arvamused saame omavahel kenasti selgeks tehtud - see muidugi ei tähenda, et me alati samal arvamusel oleks. Igal juhul on Oliveri näol tegemist täievolilise sümpaatse ja aruka perekonnaliikme, mitte enam mingi titaga, nimetagu ta ise ennast kuidas tahab.

px px