alati rohkem kui üks vaatepunkt

elu ilu on vaataja silmades

px px

Botaanikaaed

Mul on paar potilille. Või natuke rohkem kui paar potilille. Mul oleks neid veelgi rohkem, aga ruumi ja valgust napib niigi. Nagu üks sõber tabavalt ütles, rahul oleks ma ilmselt siis kui ühest toast teise jõudmiseks oleks matchetega vaja läbi džungli teed murda.

Iga taimega on seotud oma lugu. Igaüks neist tahab omamoodi hoolitsust ja tähelepanu. Panen nad ajapikku siia ükshaaval kirja, et mitte ära unustada, kust nad pärit on ja millist kohtlemist nad vajavad.

Aaroni kepp

Amorphophallus rivieri

Jõudsin mina ühel ilusal päeval koju mõnus-väsitavalt nädalavahetuselt linnast väljas, valmis kompsud käeotsast viskama ning voodisse puhkama heitma, kui tuppa jõudes tabas mind kergelt ebameeldiv üllatus - silmipimestav, aju halvav, mõtteid juhmistav raipehais. Esimesesteks kahtlusalusteks said voodi taha roninud rott või keldrisse kärvanud kass. Otsisin hinge kinni pidades jupikaupa läbi terve toa kuni leidsin aknalaualt kenasti sissepakitult oma lillesibulad, kes pidid veel vähemalt paar kuud talveund nautima. Aga üks entusiastidest oli teinud midagi, mida ükski neist seni teinud pole - välja ajanud oma õie, suure ja punase ning tõepoolest just sealt oli pärit too kohutav hais. Õis ise oli väga ilus, kuid paraku külmakartlik, seega õue teda viia ei raatsinud. Kontrollisin igaks juhuks ja pere pesamuna kaitseks üle, et tegemist pole mitte lihasööjataimega vaid iseloomulik aroom on mõeldud kärbeste ja muude pisilendajate kohalemeelitamiseks, kelle abil tolmelda. Peitsin ta sõjaväeteenistuses oleva vennaraasu tuppa ja jään põnevusega ootama aegu, kus ta kasvab nii suureks nagu allolevalt pildilt näha.

Kellelt: Marion Vahtre

Millal: enne põhikooli lõppu. Ligikaudu 1995 aastal.

Heal lapsel mitu nime: kuradikeel, maopalm, kartulipalm.

Kuidas: aaroni kepp on sibullill, mis igal kevadel ajab välja siidjalt pehme laigulise varre ja uhke rohelise ladva ning sügisel uuesti ära kuivab. Sibulat tuleb säilitada pimedas ja kuivas ning hoida külmumise eest. Kevadel tuleb sibul panna toitaineterikka mullaga potti, mis on sibulast vähemalt 2x laiem, sest sibul kasvab iga suvega arvestatavalt suuremaks. Taim vajab kasvamiseks ohtralt kastmist ning Eesti oludes pigem hästi valgustatud asukohta. Suvekuudel sobilik ka õues kasvatamiseks, kuid sibul tuleb ammu enne öökülmasid üles kaevata ning varjule viia.

px px